82 години училище ОбУ "Йордан Йовков"

ПРЕДИ… Спомени от летописната книга на учители, работещи в училището през първите години

„ Върви народе възродени!

1939-1940 учебна година

На северната страна в квартал „Филипово” край р. Рибница се строи още едно огнище на културата, светна още една искра, откри се ново училище.

Радостна тръпка премина през сърцата на кварталците. Децата им ще учат в ново, светло и просторно училище. Ще се скъси разстоянието, което всяка сутрин малките палавници преминават рано-рано да отидат наука и знание да събират. А то, новото училище, застанало на мястото на старите гробища, извисило двуетажен ръст, гордо изправило глава, гледа наоколо и щастливо отваря широко вратите, за да влязат те – най-малките обитатели.

Вътре всичко е ново и блести от чистота. Деветте класни стаи приветливо канят учениците, зелените двойни чинове радостно се усмихват, а лъскавата черна дъска спокойно пречупва слънчевите лъчи, които спокойно влизат през широките трикрилни прозорци. В ъгъла на стаята стои ново кошче за смет и срамежливо навежда глава. То знае, че малките обитатели са чисти и скоро ще стане излишно. До него е новата кофа с вода, в която ще се изпира гъбата, за да свети винаги черната дъска като техните чисти детски лица. Коридорите, постлани с пъстра мозайка, отвеждат учениците към долния етаж в големия физкултурен салон, в който ще се играе до насита при лошо време, а при хубаво – вън на двора, който тепърва ще се урежда. Всичко необходимо е предвидило зоркото око на архитекта. Стая за учителите, в която цяла година ще се разменят мнения и ще се изгражда здрава педагогическа мисъл, стая за учебните пособия - първите помощници на учителите. Малка амбулатория, обзаведена с необходимия медицински инвентар, и стая за подръчните материали на прислужниците, които ще се грижат за чистотата през цялата година. На долния етаж не липсват и помещения за гориво и малък навес, под който ще се събират децата при лошо време.

Всичко необходимо е предвидено. Навреме са доставени всички учебни пособия с помощта на училищното настоятелство. Назначен е и персоналът: главен учител – Иван Казаков, известен като много добър организатор, който ще води I-во отделение, заедно с учителките Пена Мурзова и Христина Маркова; II-ро отделение - Пена Карагьозова и Лучка Кирова; III-то отделение - Надежда Петрова и Трънка Търнева;IV-то отделение - Ивана Коларова и Мария Русева. Всички те са опитни и добри учители.

На 11.IX.1939 година с малко скромно тържество, на което се отзовават съкварталци и просветители, се открива новото XXV народно първоначално училище. Отслужва се водосвет от енорийския свещеник и новото училище се обявява за открито. Започват записването на децата от определения район - източно от Голямоконарското шосе, ул. „Св. Иван Рилски” (от № 8 и 9), ул. „Копривщица”, ул. „Г. Търнев”, ул. „Карловска ” (от № 98 99 нагоре), ул. „СтараПланина”, ул. „Брезовска”( от 68, 69 нагоре) до ул. „Добродол” и всички сгради северно и източно от тази линия.

На 15.IX. 1939 година бие първият школски звънец.

Четиристотин (400) деца, чистички и пременени, плахо пристъпят в новото училище, водени от своите учители, заемат местата си в класните стаи. Започва новият живот в новото училище. Ден след ден, срок след срок до 16.VI.1940 год., денят, когато се провеждат изпитните беседи.


Много гости през годината посещават училището. Министър-председателят г-н Богдан Филов, съпроводен от кмета на града г-н Божидар Здравков. На 4.X.1939 година г-н Областният училищен инспектор заедно с всички уч. инспектори в Пловдивска област посещават училището. На 10, 11, 12.IV.1940 год. Околийският инспектор прави своята педагогическа ревизия. На 30.VI. училището осъмва окичено с цветя. Много родители идват, за да се порадват на резултатите от целогодишния труд на учители и ученици. След кратко тържество, на което главният учител дава отчет за работата през годината, се раздават и свидетелствата.

Бие последният школски звънец. Училището се опразва, заглъхват детски глъч и песен. Така една година минава в страниците на историята на новото училище…. Нови времена настъпват над цялата страна. Нов път се открива за цял народ-път по Ботевски смел, път по Димитровски подем. Училището служи в началото като щаб на средногорските партизани, а после щаб и болница на съветските войски. [1944-1950]… От година на година расте новото училище. Разширява се района, увеличава се населението. Това налага началното училище да се разшири в основно. Новата 1950 година открива нова страница в историята на училището-открива се прогимназиален курс. … По настояване на директора на отдел „Просвета” се запланува постройката на източното крило. Изготвя се проекта и през 1959г. февруари се прави първата копка… Започва строежа – тухла по тухла,етаж по етаж… [1950-1960]… През 1960 година за първи път се въведе осмокласно обучение… [1959-1963]… Тази учебна година ще свържем с напрегнатия и изострен политически живот, с липсата на мазут и ток през зимните месеци. Въпреки затрудненията колективът на училището не допусна да се прекъснат учебните занятия. [1990-1991] … През месец май ученици от вокална група среден курс участваха при откриване паметна плоча пред Военна болница на Й. Йовков. Техните песни за Йовков и бялата ляастовица трогнаха всички присъстващи и най-вече кмета на гр. Пловдив д-р Иван Чомаков. След като разбра, че училището няма знаме с лика на Йовков, той веднага дари лични средства. С тях поръча на учителите да осигурят знаме за скорошния празник 24 май. Н тази дата се възстанови голямата градска манифестация, позабравена през последните години. Ученици от училището, заедно с всички учители с гордост дефилираха и пяха химна на светите братя и песента „С Йовков в сърцата” [2000-2001] … Откриването на тази учебна година беше по-различно и необикновено. Защото празникът беше двоен. Откри се модерен компютърен кабинет. На тържеството присъстваха много гости: Карл Хамердорфер – директор на Корпуса на мира за България, Джеф Ливайн – втори посланик на САЩ в България, д-р Иван Чомаков – кмет на гр. Пловдив, доц. д-р Димитър Димитров – ректор на Земеделски колеж, Даниела Желязкова – кмет на район Северен и други. Оборудването /компютри, скенер, принтер, …/ са дарени от Корпус на мира. Мебелите – от общ. Пловдив, а боядисването и ремонта на кабинета - от Земеделски колеж, гр. Пловдив. Радостта на учениците беше неописуема. Всеки искаше да влезе пръв и да се докосне до новата техника. С много приветствия, с пресконференция в учителската стая приключи този необикновен за нашето училище 15 септември. Положено е ново начало. Нашите ученици ще трупат знания, използвайки нови технологии. Залата е свързана с Интернет. [2003-2004] “

През 2013г. започва ремонт на сградата на училището по програма Международен фонд „Козлудуй”. Въпреки многото трудности на 15 сепетмври дворът на училището е изпълнен с десетки ученици, родители и учители, готови да тръгнат отново по пътя на знанието заедно, но сега те влизат в една обновена сграда – изцяло ремонтиран покрив, сменена дограма и санирана сграда. За да поздрави учениците и техните преподаватели със започването на новата учебна година, тук е и кметът на града - инж. Иван Тотев.

През 2017 година училището започва нова страница в своя живот. Със заповед № РД – 14-145 от 9 юни 2017 г. на МОН Основно училище „Йордан Йовков” е преобразувано в Обединено училище, което дава възможност на учениците да продължат своето образование до 10 клас в професионално направление „Работник в заведения за хранене и забавление”. Освен тази значима стъпка за живота на училището, успоредно с това в ОбУ„ Йордан Йовков” се работи по редица европейски програми и проекти: проект „Равни възможности за образование и развитие на деца от бедни етнически семейства в община Пловдив”, проект „УСПЕХ“, проект „Образование за равен старт”, проект „Твоят час“, проект „Иновативни училища”(училището е член на Световния Образователен Форум WEF), Пилотно училище в изпълнение на проект NEWTT “ Нов път В ОбУ„ Йордан Йовков” работят учители удостоени с Почетна значка и Почетен знак на град Пловдив, учители удостоени с отличие „Учител на годината - България 2016г." – Фондация „Кузманов“.

Днес, в Обединено училище „ Йордан Йовков”, обучението се води в едносменен режим за ученици от подготвителна група до десети клас. Учителите са високо квалифицирани, с богат педагогически опит и силно мотивирани да развият нови кометентности, знания и умения у учениците. Извънкласни и извънучилищни дейности дават възможност в значителна степен да се развие неформалното общуване между учителя, учениците, родителите. Свободният избор и личностното себеизразяване се очаква да бъдат развити чрез организирането и провеждането на иновативни извънкласни и извънучилищни дейности.

Обучението и възпитанието в училище „Йордан Йовков ” се осъществява в уютна, благоприятна и модерна обстановка. Класните стаи и кабинетите са с обновена и функционална мебелировка. Това дава възможност на ученици и учители съвместно да разгръщат учебна дейност, базирана на най-съвременните форми и методи на обучение. Училището разполага с два компютърни кабинета, с модерен кабинет по природни науки ( с дигитални микроскопи с вградена камера, мултимедием екран и лабораторни условия), с преносими компютри и мултимедийна техника, която се използва при подготовка и реализиране на учебни задачи по всички учебни предмети. За учениците е осигурен кабинет за занимания по интереси и отдих.